Bevaring og reetablering av fiskebestander etter behandling
Gyro er en så alvorlig trussel at det, uavhengig av hvilken metode som benyttes i bekjempelsen av parasitten, er behov for tiltak for å bevare og reetablere fiskebestandene etter at vassdragene er kjemisk behandlet.
For å bli kvitt Gyro må elvene kjemisk behandles. Den mest benyttede behandlingsformen med rotenon medfører at både parasitten og fiskebestanden bli slått ut. Uavhengig av bekjempelsesmetode for Gyro er det behov for bevaringstiltak for laksbestandene i de smittede elvene, da bestandene er sterkt redusert som følge gyro-infeksjonen. I elver der rotenon benyttes som bekjempingsmiddel må det også vurderes behov for bevaringstiltak for andre fiskearter.
Strategier og tiltak for bevaring og reetablering av fiskebestander
Bevaring av laks og sjøørret fra de smittede elvene skjer ved at genetisk materiale legges inn i genbank. I frossen genbank fryses melke fra hannfisk ned for seinere opptining og befruktning av rogn. I levende genbank legges det inn befruktet rogn fra et representativt utvalg av fisk fra de smittede elvene. Fra elvene i Drammensregionen er det gjennom flere år samlet inn materiale både til levende og frossen genbank. Etter at elvene er ferdigbehandlet og Gyro er utryddet skal rogn hentes tilbake fra genbanken for produksjon av settefisk til opphavselvene.
Skjematisk oversikt for bevaring og re-etablering ved bruk av levende genbank
BioRender
a) Villfisk (F0) samles inn fra de smittede elvene og strykes. Desinfisert rogn oversendes for klekking på levende genbank
b) Yngel fra opphavsfisken fores opp til voksne, gytemodne individer (F1). Det holdes nøye kontroll med familiegruppene for å ungå kryssing av fisk med nært slektskap.
c) Fisk fra de ulike familiegruppene krysses med hverandre og produserer annengenerasjons rogn (F2) som etter desinfeksjon kan plantes ut i opphavselva eller overføres til et lokalt settefiskanlegg for produksjon av settefisk/smolt.
I de vassdragene rotenon benyttes som behandlingskjemikalium kan det bli behov for å samle inn, og midlertidig ta vare på, fiskearter som ikke naturlig vil rekolonisere elvene etter behandling. Behov og omfang for bevaring av andre fiskearter blir vurdert ut i fra risiko for at rekolonisering av fiskearter ikke vil skje av seg selv.
I Sande-sonen ble det ikke iverksatt særskilte bevaringstiltak for andre fiskearter enn laks og sjøørret. Vurderingen her var at øvrige fiskearter vil rekolinisere vassdragene, enten ved spredning fra strekninger oppstrøms behandlingsområdene, eller ved tilbakvandring til vassdragene fra brakkvannsssonene i Sandebukta.
Foreløpig vurdering for Liervassdraget er at det også her er stor sannsynlighet for naturlig rekolonisering av alle artene som blir berørt av rotenonbehandlingen. Det anses overveiende sannsynlig at artsinventaret i nedre del av Drammenselva i Lierelva er likt. Dette blir utredet vha. eDNA-analyser fram mot behandlingstidspunktet. Forutsatt at Drammenselva behandles med kloramin (som ikke dreper fisk) er vurderingen at fiskeartene over noe tid vil rekolonisere Lierelva via ferskvannslaget i indre del av Drammensfjorden.
De eksisterende settefiskanleggene i regionen får en sentral rolle i produksjon av fisk som skal settes tilbake i Gyro-vassdragene etter at bekjempelsesaksjonene mot Gyro er gjennomført i Drammensregionen
Drammen og Omland Fiskeadministrasjon (DOFA) har et klekkeri- og settefsikanlegg som ligger ved elva Glitra ved Sjåstad i Lier. Anlegget har produsert settefisk av laks og sjøørret til Liervassdraget og ørret til Eikeren og flere vann i nedslagsfeltet til Lierelva og nedre deler av Drammenselva og Drammensfjorden.
…..Bilde
Hellefoss-Åmot Kultiveringsanlegg (HÅK) sitt anlegg ligger i Hokksund, med Lauvtjern i Finnemarka som vannkilde. Anlegget har produsert laks og sjøørret for utsetting i Drammenselva.
Begge anleggene er nå støtteanlegg til genbank for laksefisk. Anleggenes primære oppgave de nærmeste årene blir å klekke rogn som de mottar fra genbanken og produsere settefisk av laks og sjøørret som skal settes tilbake til sine opphavselver i hele Drammensregionen.
Re-etableringsarbeidet er nå i gang. Første parti med rogn fra levende genbank ble lagt inn på klekkeriet i Hokksund (HÅK) våren 2026.
Dette er sjøørret som skal settes ut i elvene i Sande-sonen våren 2027. I 2027 og 2028 vil det kun bli satt ut sjøørret, laksunger venter vi med til etter at Drammenselva og Lierelva er ferdigbehandlet.
Det videre forløpet for re-etablering og friskmelding vises i figuren under.
Tidslinje for re-etablering av laks og sjøørret i DrammensregionenKontakt oss
Morten Eken
Landbruk og miljø
E-post: morten.eken@ovre-eiker.kommune.no
Telefon: 918 07 919
Publisert 05.05.2023 11.06
Sist endret 16.09.2026 10.17